parke çeşitleri

Parkeler eviniz için sandığınızdan daha büyük bir öneme sahiptir. Hangi parkeyi seçeceğiniz pek çok bakımdan önemlidir. Bunların en başında evinizin genel dekorasyonuna uyumlu renk ve dokuda olması gelir. Ayrıca yangına ve suya dayanaklı olması ve fiyatı da çok önemli etkenlerdir. Kolay temizlenebiliyor olması ve de temizlik maddelerine karşı da dayanıklı olması istenir.Parke seçerken tüm bunları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Parke, ağaçtan yapılan ve değişik boyut ve biçimlerde olabilen taban döşeme malzemesidir. Ülkemizde bir çeşit parke olan büyük boyutlu ağaç döşeme malzemesine “Döşeme (veya taban) tahtası

PARKE  ÇEŞİTLERİ

Parke, ağaçtan yapılan ve değişik boyut ve biçimlerde olabilen taban döşeme malzemesidir. Ülkemizde bir çeşit parke olan büyük boyutlu ağaç döşeme malzemesine “Döşeme (veya taban) tahtası”, taban tahtasından daha büyük boyutlu ağaç döşeme malzemesine de “Parke” adı verilmektedir. Bugün dünyada üretilen parke türleri; Tabla parke, Masif Parke ve Mozaik parke olmak üzere üç grup altında toplamak mümkündür.

1. Tabla parke

Tabla parke, farklı ve aynı ağaç türlerinden elde edilen, değişik renk, biçim ve ölçülerdeki parçaların göze hoş gelecek desenler elde edecek şekilde birleştirilmesi ile oluşturulan bir döşeme elemanıdır. Her eleman kenarları bir diğeri ile birleşmeyi sağlayacak şekilde profillendirilmiştir. Tabla parke elemanı üçgen, kare, dikdörtgen, eşkenar dörtgen, altıgen biçiminde ve değişik ölçülerde olabilmektedir.

Tabla parke elamanları tamamen masif malzemeden yapılabilir. Fakat üstü parkelik ağaçlardan kesilmiş mozaik parçalarla kaplı olarak da imal edilmektedir. Masif malzemelerden yapılan parke elamanına “Masif Tabla Parke”, Mozaik parçalarla kaplı olarak imal edilen parke elemanına “Mozaik Tabla Parke” veya Kontraparke” adı verilmektedir.
Mozaik tabla parke (kontraparke) elemanları iki veya üç tabakalı olabilmektedir. Döşenmede yüzeye gelen tabaka 8 mm. veya daha ince olmak üzere değerli parkelik sert ağaçlardan, alt tabaka ucuz daha az değerli malzemeden, genellikle yumuşak ağaçlardan yapılmaktadır. Üç tabakalı kontraparke elemanı yapımında orta ve alt tabakalar aynı veya farklı ağaç malzemeden yapılmaktadır.

2. Masif parke

Masif parke, TS 73 (1987) de “Ahşaptan belirli boyut ve biçimde yapılmış, birbirleri ile birleştirilmeye elverişli bir şekilde yan ve başları profillendirilmiş bir döşeme veya kaplama elemanıdır”şeklinde tarif edilmiştir.

TS 73 (1987) de tarif edilen masif parke, boyu eninden daha uzun olan dikdörtgen prizması (veya çıta) biçimindeki parkedir. Masif parkenin bir diğer çeşidi “Dekoratif Masif Parke” dir. Dekoratif masif parke elemanları çıta biçiminde olmayıp üçgen, dörtgen, dikdörtgen, eşkenar dörtgen, beşgen, altıgen, ve daire gibi çeşitli biçimlerde olabilmektedir. Aynı veya farklı ağaç türlerinden yapılmış, aynı veya değişik biçim ve boyutlardaki parke elemanları göze hoş görülecek desenler oluşturacak şekilde döşenmiştir.Esasen çıta biçiminde masif parke elemanları ile de göze hoş gelecek desenler oluşturmak mümkündür. Fakat bunlarla sıralı, balık sırtı, hasır gibi dekoratif desenler oluşturma imkanı sınırlıdır. Halbuki dekoratif masif parke elemanları ile çok sayıda göze hoş gelen desenler oluşturmak mümkündür. Bu nedenle “dekoratif masif parke” olarak adlandırılması uygun bulunmuştur.

3. Mozaik parke

Mozaik parke,.lamel karelerinin bir araya getirilmesi ve bir yüzüne kağıt yapıştırılması ile geçici olarak veya esnek bir eleman üzerine tespit edilmek suretiyle sürekli olarak hazırlanan, genellikle kare biçimindeki bir bileşendir. Bu bileşene mozaik parke paneli adı verilir.

Lamel sert ağaç parke taslaklarından özel parke makinelerinde belirli boyutlarda elde edilen bir parçadır. Lameller değişik şekillerde bir araya getirilerek mozaik parke paneli oluşturulmaktadır. Mozaik parke lamellerinin maksimum boyutları uzunlukta 165 mm. genişlikte 25 mm. ve kalınlıkta 10 mm. olabilmektedir.

Çubuk biçimindeki mozaik parke lamellerinin, boyutlarına göre 5,6 veya7 tanesi yan yana bir araya getirilerek panelin bir ünitesi yani lamel karesi oluşturulur. Bu ünitelerin bir grubu mozaik parke döşeme birimi (elemanı) olan paneli oluşturmaktadır. Panellerde her lamel ünitesi (lamel karesi) diğerine dik gelecek şekilde birleştirilmektedir. Panelleri yüzüne düz kağıt; delikli kağıt veya file gibi malzemeler yapıştırılarak döşeninceye kadar panel üniteleri arasında bütünlük sağlanmaktadır.

Türkiye’de yukarıda açıklanan parke çeşitlerinden masif (çıta) parke, daha az olmak üzere mozaik parke üretilmektedir. Bunlardan masif parke TS 73 (1987) de, mozaik parke TS 200 (1975) de tarif edilmiş ve özellikleri, sınıfları bu standartlarda açıklanmıştır.

Mozaik parke panelleri bir veya iki tabakalı bir tabla üzerine yapıştırılır ve kenarlarına lamba-zıvana açılırsa bu döşeme elemanına kontraparke paneli (veya kontraparke tablası) denir.

4. Laminant parke

Laminant parke, sırasıyla en üst yüzünde koruyucu film tabakası, dekor kağıdı, HDF (yüksek yoğunlukta basınca karşı dayanıklı levha) ve en alt kısımda da boyutsal stabiliteyi sağlayan balans kağıdından oluşan yer döşeme gerecidir. Kimi laminant parke türleri ise tek veya çeşitli ağaç türlerinin elyafları birbirine dik gelecek şekilde, üç-dört kat ahşap gerecin birbirine yapıştırılmasıyla oluşmaktadır. Her elemanın kenarları bir diğeriyle birleştirilmeye uygun profillerle şekillendirilmiştir.

Laminant parke yapımında kullanılan ağaçlarda aranan özelliklerin başında yoğunluğu 600 kg/m3’den fazla, sert yapılı, düzgün lifli ve dayanıklı olan ağaçlar tercih edilir.

Laminant parke çizilmelere dirençli, noktasal darbelere dirençli ekolojik, basınca dirençli, kimyasallara dirençli, yangına dirençli, kolay temizlenir, alttan ısıtmaya uygun, güneş ışınlarına dayanıklı, aşınmaya ve darbelere dayanıklıdır,.ses yalıtımlı ve hijyeniktir.

Yerden ısıtmalı zeminlerde laminant parke kullanılmalıdır. Masif parke kullanıldığında; açma, kavrulma, çekme veya kabarma gibi sorunların ortaya çıkması doğaldır.

Laminant parkenin döşeniş şekli oldukça kolaydır. Zemine özel bir folyo serilir. Bu folyo hem zemindeki ufak pürüzleri ortadan kaldırır hem de izolâsyonu sağlar. Parkeler bu folyo üzerine, zemine yapıştırılmadan (yüzer sistem), lamba ve zıvana şeklindeki kenarlardan yapıştırılmak suretiyle döşenir.

Parkeler hakkında bu kadar bilgi edindikten sonra, umarım eviniz için en uygun parkeyi seçebileceksiniz. Çok kıymetli olan evimizin her köşesi, en ince ayrıntısına kadar yaşam kalitemizi etkilemektedir. Bu nedenle evinizi döşerken, evinizi dekore ederken, en ince ayrıntının bile üzerinde titizlikte durmayı unutmayın.