Mesaj Öğesi mm

Şilte nedir ? Ne işe yarar ? Çeşitleri nedir ?

Şilte ürünü laminat parke montajı yapılacak zemin üzerinde yalıtım amaçlı kullanılır.

Nem ve rutubet yalıtımını sağlar.
Laminat parke ürününe esneklik kazandırır. Şilte ürünü ile kazanılan esneklik, laminat parkede oluşabilecek çıtırdama sesini azaltır.
0,5 mm ile 5 mm kalınlığı arasında laminat parke şilte çeşitleri vardır.
Şilte kalınlığı arttıkça fiyat ve kalite o oranda artar.
2 mm şilte üreticiler tarafından önerilmektedir.
5 mm kalınlığında ki şilte montaj yapılacak zemindeki olası küçük hataları da bertaraf eder.

Laminat parke ürününün ömrü montajda kullanılan şilte kalitesi ile doğru orantılıdır.
Kalitesi düşük şilte kullanıldığında, şiltemiz zamanla deformasyona uğrayabilir.
Asli özelliklerini kaybeden şilte ürünü beton nemi ve rutubetini geçirerek laminat parke ürününde şişme ve deformasyonlara neden olabilir.

Laminat parke piyasasında yaşanan rekabet şilte imalat kalitesini düşürdü.
Laminat parke satın alacak müşterilerin ürün kalitesi ile ilgilenmemesi, sadece piyasa fiyat analizi yapması şilte kalitesini çok etkiledi.

Üretici fabrikalar çok ince yâda kalın olduğu halde gramajı düşük şilteler üretmeye başladılar.
Kalitesiz şilte ürünü en son nihayi tüketici olan laminat parke müşterilerine, telafisi mümkün olmayan laminat parke hasarları yaratarak olumsuz yansımaktadır!

Şilte Çeşitleri

Normal Şilte
Folyolu Şilte
Alüminyum Folyolu Şilte

Şaplı zeminlerde folyolu şilte kullanmak iyi sonuçlar verir.

Montaj zemininde oluşabilecek nem ve rutubetten laminat parke ürününü korumak amacı ile naylonlu (folyolu) şilte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ahşap parke (döşeme ) üzerine laminat parke ürünü montajı yapılıyorsa, folyolu şilte kullanılmayabilir. Normal şilte kullanılır.

Alüminyum folyolu şilteler diğer şilte çeşitlerine göre daha uzun zaman dayanabileceği için yüksek koruma sağlar.

Laminat Parke Süpürgelikleri nasıl montaj yapılır ?

laminant-supurgelik

Laminat parke süpürgelik montajı yapmaya karar verdiniz peki ya nasıl yapılacağınızı biliyormusunuz. Laminat parke süpürgeliklerini montaja başlamadan önce size tavsiyelerimiz. Laminat parke montajı yapılırken duvar diplerinde 15 -20 mm genleşme boşluğu bırakılması gerekmektedir.

Bırakılan boşluğun dekoratif olarak örtülebilmesi için laminat parke süpürgelik montajı yapılır. Laminat parke süpürgeliklerinde birçok marka, kalite, ebat ve ürün farklılıkları vardır. En kalınlığı ince ve kaplaması kalitesiz olan laminat parke süpürgeliği kısa bir sürede deforme olacaktır.

Laminat parke markası seçerken kalitesinde yaptığınız araştırmayı, süpürgelik seçiminde de göstermelisiniz. Laminat parke süpürgeliği MDF üzeri kâğıt kaplamadır. 4cm ile. 10cm arasında değişik ebatta olanları vardır. Laminat parke süpürgelik montajı çelik tel çivi ile duvara yapılır. Kesinlikle laminat parke üzerine, süpürgelik montajı yapılamaz. Laminat parke süpürgelik montajında silikon, şipşak yapıştırıcı ürünleri yerine göre kullanılabilir.