süpürgelik modelleri

Şilte nedir ? Ne işe yarar ? Çeşitleri nedir ?

Şilte ürünü laminat parke montajı yapılacak zemin üzerinde yalıtım amaçlı kullanılır.

Nem ve rutubet yalıtımını sağlar.
Laminat parke ürününe esneklik kazandırır. Şilte ürünü ile kazanılan esneklik, laminat parkede oluşabilecek çıtırdama sesini azaltır.
0,5 mm ile 5 mm kalınlığı arasında laminat parke şilte çeşitleri vardır.
Şilte kalınlığı arttıkça fiyat ve kalite o oranda artar.
2 mm şilte üreticiler tarafından önerilmektedir.
5 mm kalınlığında ki şilte montaj yapılacak zemindeki olası küçük hataları da bertaraf eder.

Laminat parke ürününün ömrü montajda kullanılan şilte kalitesi ile doğru orantılıdır.
Kalitesi düşük şilte kullanıldığında, şiltemiz zamanla deformasyona uğrayabilir.
Asli özelliklerini kaybeden şilte ürünü beton nemi ve rutubetini geçirerek laminat parke ürününde şişme ve deformasyonlara neden olabilir.

Laminat parke piyasasında yaşanan rekabet şilte imalat kalitesini düşürdü.
Laminat parke satın alacak müşterilerin ürün kalitesi ile ilgilenmemesi, sadece piyasa fiyat analizi yapması şilte kalitesini çok etkiledi.

Üretici fabrikalar çok ince yâda kalın olduğu halde gramajı düşük şilteler üretmeye başladılar.
Kalitesiz şilte ürünü en son nihayi tüketici olan laminat parke müşterilerine, telafisi mümkün olmayan laminat parke hasarları yaratarak olumsuz yansımaktadır!

Şilte Çeşitleri

Normal Şilte
Folyolu Şilte
Alüminyum Folyolu Şilte

Şaplı zeminlerde folyolu şilte kullanmak iyi sonuçlar verir.

Montaj zemininde oluşabilecek nem ve rutubetten laminat parke ürününü korumak amacı ile naylonlu (folyolu) şilte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ahşap parke (döşeme ) üzerine laminat parke ürünü montajı yapılıyorsa, folyolu şilte kullanılmayabilir. Normal şilte kullanılır.

Alüminyum folyolu şilteler diğer şilte çeşitlerine göre daha uzun zaman dayanabileceği için yüksek koruma sağlar.

Strafor laminat parke ürününü garanti dışı bırakıyor mu?

Strafor laminat parke ürününü garanti dışı bırakıyor mu?

Laminat parke kalitesi nasıl anlaşılır? Laminat parke ürünü 10-15 yıl garanti güvenceli değildir.
Üretici fabrikalarımızın vermiş oldukları garanti süresi, garanti koşulları bilinenin ve sanılanın aksinedir.

Laminat parke alırken sizlere garanti belgesi veriliyor mu? Veriliyorsa, verilen garanti belgesi hangi koşullar için geçerlidir?

Laminat parke ürünü için bilinen net bir garanti tanımlaması yapılmamıştır. Laminat parke ürününde en büyük garanti, laminat parkeyi satın almış olduğunuz satış mağazalarıdır. Satış mağazasının müşteri ilişkileri, satış sonrası geri hizmeti sizlerin alabileceği en büyük garanti belgesidir.

Laminat parke garantisi konusunda en çok tartışılan ve sorulan sorulardan bir tanesi “Strafor laminat parke ürününü garanti dışı bırakıyor mu?” sorusudur.

Strafor laminat parke ürünündeki, olabilecek tüm garantilerin yok sayılmasına neden olacaktır. Laminat parke fabrikaları, parke montaj talimatı yazılarında, laminat parke altında kullanılacak yardımcı malzemeler arasına, strafor ürününün adı konulmamıştır. Laminat parke fabrikaları strafor ürününü garanti kapsamı dışında tutmalarının asıl nedeni; Laminat parke üzerinde ki ağırlık nedeniyle strafor ürününde ezilmelerin ve basılmaların oluşabileceğinin düşünülmesidir.

Yukarıda da belirttiğim gibi laminat parke ürününün tanımlanmış garanti belgesi ve koşulları yoktur. Eğer laminat parke montajının yapılacağı yerin üzerinde, çok ağır malzemeler bulundurulacak ise, strafor ürününü tavsiye etmiyoruz. Evlerde, yoğun trafiğin yaşanmayacağı ve ağır malzemelerin konulmayacağı büro ve iş yerlerinde, laminat parke ürününde strafor kullanabilirsiniz. Bu tip yerlerde strafor ürünü, az yoğunluk ve ağırlıkta ezilme ve basılma yapmaz. Üzerinde ağır mal dolu rafların bulunduğu, süper marketlerde strafor ürünü sağlıklı sonuç vermeyebilir. Strafor ürününde en önemli etken, straforun birim metrekare alanda dayanabileceği, basınç ve ağırlık direnç kalitesidir. Strafor aslında ses ve ısı yalıtım malzemesidir.

Sonuç; Strafor laminat parkemizi garanti kapsamı dışına çıkarıyor. Isı ve ses yalıtımı için; kapron ve mantar şilte ürününü kullanabilirsiniz.