Laminant parke

Laminat parke kanserojen ürün müdür? Nelere dikkat etmeliyiz?

21. Yüzyılda Dünya ticaret dengeleri tamamen değişmiştir. Üretilen malların pazarlama stratejileri rekabete dayalı bir noktaya gelmiştir.

Şüphesiz “rekabette fayda vardır” genel gerçeğinin tam aksi istikametinde; rekabet üretilen mal ve hizmetin kalitesinin düşmesine de neden olabilmektedir!

Laminat parke üreten x.. markaları (fabrikaları) global rekabet ortamında, laminat parke ürünlerini ucuza mal edebilmek için kaliteden ödün veriyorlar. Yâda ürün çeşitlilikleri arasına düşük kalitede ürünler ekliyorlar! Düşük kaliteli laminat parke ürünü insan sağlığını tehdit eden kimyasal maddeler içermektedir.

Peki laminat parke ürününde kanserojen madde nedir, neresinde ve nasıl kullanılır?
Ucuz, düşük kalitede laminat parke ürün yapı bileşeninde bulunan, insan sağlığını tehdit eden formaldehit kimyasal maddesidir.

Formaldehit içeren ürünler çok tehlikelidir. Ağaç yongalarının sıkıştırılarak yapıştırılmasında kullanılır.
Formaldehit kimyasal madde kullanım oranı ne kadar artarsa; laminat parke imalat maliyeti de o oranda düşmektedir.

Piyasadaki acımasız rekabet koşulları, bilinçsiz müşteriler büyük laminat parke firmalarının dahi formaldehit maddesini olması gerekenden fazla oranda kullanmaya itmektedir. Ucuz laminat parkeye olan talep, satın alanları farkında olmadan kanserle oturup, kanserle kalkmalarına neden olabiliyor. Kısacası; ucuz laminat parkeler kanserojen risk taşıyor.

Uluslar arası sağlık örgütlerinin tavsiye ettiği, sağlık standartlarına uygun laminat parke satın alırken hangi kıstaslara dikkat edeceğiz?

Avrupa Birliği Ülkeleri bu probleme yasal düzenlemeler getirmiştir.
Laminat parkenin sağlığa uygun olduğunu gösteren E1 belge sistemi geliştirilmiştir. Satın aldığınız laminat parke ambalajı üzerinde bu ibareleri arayınız.
E1 ibaresi formaldehitin standartlara uygun miktarda kullanıldığını gösterir. Yani kullanılan formaldehit miktarı sağlığımızı tehdit edebilecek sınırların çok altında kullanılmıştır.

Laminat parke satın alırken bileşenindeki ağaç oranına dikkat edilmelidir.
Bu oran %x.. ile %80 arasında çeşitlilik göstermektedir.
Ağaç bileşen orantısı laminat parkenizin sağlık standartlarına uygunluğunu işaret eden en önemli göstergedir.
Ağaç kullanım oranı ne kadar yüksek ise laminat parkemiz de o kadar sağlıklıdır.

En önemli sorun laminat parke kutuları üzerine E1 Belgesinin olmadan varmış gibi yazılabilir mi sorusudur?
Yazılması mümkündür yapabileceğiniz marka olabilmeyi başarmış laminat parke markasını seçmektir!

Dünya sağlık örgütü formaldehit kullanmayan firmaların laminat parkeleri üzerine bu ürün sağlıksız herhangi bir madde içermez anlamına gelen MAVİ MELEK AMBLEMİNİ kullandırmaktadır. ( Bu amblemi birkaç ithal marka kullanmaktadır.)
Yeryüzünde var olan bütün maddelerde kimyasal bileşen bulunmaktadır. İnsanların kendi elleri ile yaptıkları eşyaların bütününde de kimyasal bileşen mutlaka vardır.
Önemli olan üretimi yapılan üründe; sağlıksız olan kimyasal madde kullanmak değil, bu kimyasalı olması gerekenden fazla kullanmaktır.
E1 belgesi olan bütün laminat parkelerin sağlığa zararlı etkisi yoktur.

Sonuç teknoloji geliştikçe insanlar maddelerin kimyasal yapılarıyla oynadıkça, sağlığımızdan çok şeyler kaybedeceğiz.

Bizim bunu engellemeye gücümüz tabi ki yetmez. Yapmamız gereken mobilya mı alıyorsunuz, laminat parke mi alıyorsunuz, üretici firmaya E1 belgesini sorun.

Laminat parke hangi zemin üzerine uygulanabilir?

Hangi zemin üzerine laminat parke montajı yapılabilir?

Laminat parke hangi zemin üzerine uygulanabilir? Dikkat edilmesi gerekli olan hususlar nelerdir?

Laminat parke dekorasyonu yapılacak zeminin düz olması gereklidir. Kabul edilebilir hata oranı; 1 metre tülde en fazla 1-2 mm kot farkı olabilir. 1-2mm den fazla bozuk zeminlerde laminat parke montajı yapılamaz.

Laminat parke dekorasyonu yapılacak zemin sağlam olmalıdır. Zeminimiz ne kadar düz olursa olsun ilerleyen yıllarda, zemin zayıflık nedeniyle bozulacak bir yapıya sahipse, üzerine laminat parke montajı yapılamaz. Önce zeminimizi güçlendirip, sonra laminat parke montajı yapılmalıdır.

Laminat parke dekorasyonu yapılacak zeminimizde, rutubet ve su yalıtım sorunu olmamalıdır. Bu tip problemler laminat parkemizde şişme ve kabarmalara neden olabilir. Öncelikle bu sorunların giderilmesi gereklidir.

Laminat parke dekorasyonu yapılacak zeminde çürüyecek herhangi bir malzeme olmamalıdır. Örneğin halıfleks zemin üzerine laminat parke yapılamaz.

Laminat parke ürünü hangi zemin üzerine montajı yapılır?

Mineral zemin ( çimento ve anhidrit yüzey )
Ahşap yüzey
Seramik yüzey
Linoleum yüzeyler
Keçe yüzeyler
Sıva – alçı yüzeyler
Marley yüzeyler
Beton (şaplı ) yüzeyler

Laminat parke ürünü hangi zemin üzerine uygulanamaz?

Halı, halıfleks döşenmiş yüzey çok yumuşak ve tüylü oldukları için üzerine laminat parke montajı yapılamaz.
Betopan yüzeyde nem çok fazla olduğu için laminat parke montajı yapılamaz.